Původní vlastivědné muzeum v Žacléři bylo vybudováno z iniciativy Německého krkonošského spolku ve 30. letech 20. století. Kromě národopisné sbírky, průmyslu a významných dějinných událostí, se soustředilo především na historii dobývání černého uhlí v regionu. Po 2. světové válce však bylo rozchváceno a některé sbírky rozvezeny do okolních muzeí. O znovuvybudování muzea v Žacléři se zasazovali již před r. 1989 především žacléřský učitel Vladimír Rychlík a Dr. Werner Baier, žacléřský rodák, žijící ve východní části Německa. Jejich snaha se setkala s podporou představitelů města a ke spolupráci byl přizván budoucí ředitel muzea Daniel Mach. Dne 7. května 1999 byla slavnostně otevřena stálá expozice Městského muzea Žacléř, které se nachází v prvním patře památkově chráněné budovy, postavené v letech 1912 – 1914 jako sídlo okresního soudu. Návštěvníci postupně procházejí přehledně členěnou expozicí s popisky v českém, německém i polském jazyce.
V prvním oddělení se seznámí se zajímavými dějinami města a blízkého okolí, s rozmanitou průmyslovou výrobou, která je převážně již minulostí, modelem zobrazujícím žacléřské náměstí na samém konci 19. století, či smutnou vzpomínkou na pracovní tábory židovských dívek a zajatecké tábory vězňů, kteří zde byli internováni během 2. světové války.
Druhá část expozice představuje osobnosti Žacléřska, např. slavného pilota Karla Illnera, který létal na letadlech Taube trutnovského konstruktéra Igo Etricha, sochaře Emila Schwantnera a jeho díla, obrazy Joanna Koehlera, pohnutý život lékaře a vědce Johanna Havlička či osobu Jana Ámose Komenského, který v r. 1628 odcházel přes Žacléř do vyhnanství.
Následuje expozice věnovaná dobývání černého uhlí. Těžkou práci horníků přibližuje velké množství jedinečných exponátů, např. dřevěný důlní vůz, který táhly v podzemí koně, různé nástroje, záchranné přístroje, důlní lampy či ocelová výztuž. Při pohledu na model průřezu dolu získáte představu o uložení uhelných vrstev, chodbách i svislé jámě. Zajímavé jsou minerály a paleontologické nálezy ze žacléřského podzemí, jakož i sbírka minerálů z Krkonoš a Podkrkonoší.
V další části na návštěvníky dýchne nostalgie každodenního života minulých generací. Jsou zde k vidění staré hračky, řemeslné nástroje, nářadí, nábytek, měšťanské šaty či krkonošský kroj.
Nejnovější část expozice je věnována unikátní sbírce porcelánu pana Václava Petiry, pocházející ze žacléřské porcelánky s tradicí již od r. 1878 a fungující do dnešních dní pod názvem Keramtech s.r.o. Sbírka nabízí pohled na širokou škálu produktů tohoto podniku, od sakrálních sošek různých druhů a velikostí ucelených do jednotlivých sérií, jež putovaly na poutní místa po celé Evropě, přes nejrůznější dekorativní figurky či umělecky propracované sošky dle návrhů sochaře Emila Schwantnera, až po užitkový a technický porcelán.
V dalších sálech se pravidelně konají tématické výstavy zaměřené na historii, dějinné události, umění či sběratelství. Muzeum se tradičně účastní celorepublikového Festivalu Muzejních nocí a pořádá různě zaměřené workshopy. Návštěvníci mohou využít i služby Turistického informačního centra, které je součástí muzea.