SKVOSTY Z NOVÉ EXPOZICE SBÍRKY PORCELÁNU PANA PETIRY
Rádi bychom Vám každý měsíc představovali výjimečné sošky z unikátní expozice porcelánu, které jsou od října k vidění v žacléřském muzeu. Začínáme právě nyní a z obrovského množství výrobků jsme na úvod vybrali působivou sochu Panny Marie, která je začleněna do sekce výrobků pro významná evropská poutní místa, konkrétně pro francouzské Lurdy.
PANNA MARIE LURDSKÁ
Sochy Marie Lurdské byly v roce 1907 v žacléřské porcelánce vyráběny v 21 velikostech pro jedno z nejvýznamnějších poutních míst na světě, ležící v podhůří Pyrenejí na jihu Francie. Marie Lurdská bývá zpodobňována s rukama sepjatýma k modlitbě, s růžencem v ruce, oděna do bílého šatu, přepásána modrou stuhou a obklopena květy růží. Přesně takto ji ztvárnili i žacléřští modeláři porcelánu. Sošky Panny Marie Lurdské nesou na zadní straně trojmístné, nebo čtyřmístné číselné označení, nejmenší měřila 8,5 cm, největší 103 cm a jejich cena se dle velikosti pohybovala od 0,96 haléřů do 420,- korun rakouské měny.
Sošky byly dodávány jako suvenýry i pro výzdobu svatého místa v Lurdách. Historie tohoto poutního místa se začala psát roku 1858, kdy se v jeskyni Massabielle u Lurd poprvé mladé dívce Bernadettě několikrát zjevila Panna Marie. Panna Marie vyzvala dívku, aby se napila z léčivého pramene, který v jeskyni vytryskl a vyslovila přání, aby byla v místě zjevení vystavěna poutní kaple. V Lurdách se od té doby odehrály četné zázraky uzdravení, jejichž autenticitu zkoumá speciálně založený lékařský úřad. Do jeskyně v Lurdách míří každý rok tisíce poutníků a nemocných. Bernadetta byla roku 1933 prohlášena za svatou a stala se patronkou chudých, pastýřů a města Lurdy.
Zajímavou souvislostí je, že rozměrnou dřevěnou sochu Panny Marie Lurdské nalezneme při pozorném pátrání i v žacléřském kostele Nejsvětější Trojice.
ER