SKVOSTY ZE SBÍRKY PORCELÁNU VÁCLAVA PETIRY - ANDĚLÉ
S blížícím se vánočním obdobím a sklonkem roku přichází kromě shonu kolem svátečních příprav také prostor pro rozjímání a bilancování. Symbolem Vánoc a křesťanských tradic jsou mimo jiné také andělé. Andělé - poslové (z řec. angelus) jsou považováni za prostředníky mezi nebem a lidmi, za ochránce a průvodce životem, kteří plní nějaký daný úkol. Od dob středověku existuje samostatná nauka, zaobírající se anděly, zvaná angelologie. Tyto nadpozemské duchovní bytosti bývají ve výtvarném umění zpravidla ztvárňovány jako okřídlené mladé postavy neurčitého pohlaví.
Mezi soškami, vyráběnými v žacléřské porcelánce do roku 1945, zaujímají andělé nezastupitelné místo. Byly vyráběny v mnoha velikostech i provedeních - glazované i v biskvitu, v pokleku, v pokleku na polštáři, sedící, stojící, s rukama sepjatýma k modlitbě, s rukou na hrudi, s křížem, se sklopenými i rozpřaženými křídly. Objevují se i rozdíly v pokleku na levé, nebo pravé noze. Andělé se staly také ústředními motivy mnoha kropenek.
Jsou glazovány často pastelovými barvami, nechybí typicky žacléřské modré a fialové, jemné tóny, žlutá glazura a zlacené detaily. Čistě bílé sošky andělů byly dodávány pro náhrobky. V roce 1901 nalezneme v ceníku firmy Reinholda Pohla velikosti od 7 do 43 cm za cenu 1,10 až 156,52 rakouských korun.
Za povšimnutí stojí v Žacléři také andělíčci putti, zdobící hlavní oltář našeho kostela, stejní jsou pak ztvárněni v kameni na mariánském sloupu, jejich autorem, jak kostelních, tak sloupových, je významný barokní sochař Jiří František Pacák.
Je to již rok, kdy Vám v příspěvcích každý měsíc přibližujeme zajímavosti k jednotlivým soškám sbírky porcelánu. Budeme pokračovat i nadále a v příštím vydání si představíme malinkaté porcelánové sošky se zimními motivy pro sněhové koule. Přejeme Vám, aby Vám byli andělé ochránci v příštím roce nakloněni. Příjemné vánoční svátky.
Za kolektiv zaměstnanců muzea a infocentra Eva Rennerová