Aktuální program
< zpět

SKVOSTY ZE SBÍRKY PORCELÁNU VÁCLAVA PETIRY - SVATÝ ANTONÍN PAUDÁNSKÝ

POHNUTÝ OSUD
Antonín z Padovy patří mezi jednoho z nejoblíbenějších světců vůbec. Ač se nedožil vysokého věku, prožil velmi pestrý a pohnutý život. Teologické vzdělání získal v srdci Portugalska v klášteře v Coimbře. Pod dojmem tragického úmrtí františkánských mnichů v Maroku se rozhodl vstoupit do františkánského řádu a přijal jméno Antonín. Vypravil se do muslimských zemí severní Afriky, kde onemocněl a byl donucen vrátit se zpět do Evropy. Loď však ztroskotala a uvízla u sicilských břehů. Po zotavení zamířil za samotným Františkem z Assisi a vstoupil do malého kláštera ve Forli, kde velmi zapůsobil svou duchovní řečí na spoluřeholníky. Kazatelské činnosti se věnoval až do své smrti, síla jeho slov byla nezměrná, mnoho hříšníků zanechalo po vyslechnutí Antonínova kázání prostopášného života. Avšak jeho zdraví bylo podlomené, v pouhých 36 letech umírá v Arcelle u Padovy.


ANTONÍN OCHRÁNCE
Svatý Antonín je ochráncem Padovy, Lisabonu i Paderbornu, patronem františkánů, cestujících, pekařů, horníků, svobodných i těhotných žen, při ztroskotání, neplodnosti, horečkách. Jeho věhlas sahá až do Východního Timoru na opačné straně zeměkoule, kde se vždy 13. června v kostele San Antonio Manatuto koná slavnost na jeho počest.


ŽACLÉŘSKÉ ZTVÁRNĚNÍ
Svatý Antonín byl v Žacléři odléván v mnoha velikostech, v biskvitu i glazovaný, ztvárněný různými modeláři, což se projevuje na vzhledu jednotlivých sérií. Čím menší figurka sv. Antonína, tím složitější pro modeláře zachytit detaily tváře. St. Antonius, jak je psáno zlatým písmem na soklu sošek, je žacléřskými modeláři zpodobněn v různých obměnách, ovšem vždy bosý, oděn do typického hnědého františkánského roucha přepásaného provazem, který je symbolem chudoby, čistoty a poslušnosti. Jedna série různých velikostí jej zachycuje s Ježíškem v levé ruce a v pravé ruce s lilií a biblí, další s Ježíškem v pravé ruce a v levé pouze lilie. Existuje také 21 cm vysoká soška Antonína s Ježíškem a klečícím poutníkem. Při detailním pohledu zjistíme, že byly sochy šikovně glazovány hnědou glazurou pouze z přední strany, zřejmě z důvodu úspory glazury, vzadu jsou bílé, což však není při čelním pohledu vůbec patrné. Pouze největší socha ve sbírce je glazovaná celá. Tváře zdobí jemné pudrování, oči jsou průzračně modré, vlasy husté a vlnité, rty až ženského orientálního vzhledu. Malý Ježíš v náručí má sněhově bílý šat a kříž.
V roce 1907 byla socha vyráběna ve 20 velikostech od 8 do 46 cm výšky a prodávána za 1,10 - 60,- rak. korun. V expozici nalezneme 2 série sošek různých velikostí a různých ztvárnění, světec se také objevuje na kropenkách. V den, kdy slaví Antonín jmeniny, 13. června, tento světec zemřel. Připomenout si jej můžete v expozici žacléřského muzea.
Eva Rennerová

 

Otevírací doba

pondělí zavřeno
úterý  9-16 
středa  9-16
čtvrtek  9-16
pátek  9-16 
sobotazavřeno
nedělezavřeno

V měsících dubnu a listopadu o víkendech zavřeno!

VSTUPNÉ 
Expozice + výstava 
Dospělí50,- Kč
Snížené40,- Kč
Pouze výstava 
Dospělí30,- Kč
Snížené20,- Kč

Snížené vstupné platí pro rodiny s dětmi, děti od 3 do 15 let, studenty, seniory a ZTP.

 

Platba kartou

Kontakty

Městské muzeum Žacléř

Rýchorské náměstí 10

542 01 Žacléř

tel. 00420 499 739 225

mob. 00420 608 830 171

e-mail: muzeum@zacler.cz