MIROSLAVA SCHÄRFNEROVÁ – PROMĚNY, výstava fotografií 14. 9. do 17. 11. 2024

Miroslava Schärfnerová (*1987 v Pardubicích)
Díky mé turisticky zaměřené rodině od dětství miluji krajinu naší země, její rozmanitost a hloubku. Toulám se po místech blízkých, objevuji místa pro mě nová. Pěšky, či na kole. Téměř veškeré mé fotografie jsem pořídila během výletů, kdy jsem se čas od času objevila tzv. „ve správný čas na správném místě", neplánovaně. Přirozeně se tak hlavním tématem mých fotografií stala krajina.
A jaká byla má cesta k fotografování? V roce 2006 mě mé zájmy přivedly ke studiu učitelství (nejen) geografie a studium tohoto oboru pak k pořízení prvního fotoaparátu. Z čiré studijní nutnosti. Fotila jsem stránky knih, dokumentovala tvary reliéfu do seminárních prací, ... a začínala brát s sebou fotoaparát na časté výlety, především do hor. Fotoaparát byl pro mě jen jakýsi nutný prostředek dokumentace, přemýšlela jsem pouze nad obsahem, učila se kompozici. Celodenní výlety mi daly zažít jedinečné okamžiky v přírodě, které ve mně postupem času probudily touhu zaznamenat je v co nejlepší kvalitě a v té je zprostředkovat ostatním. Prvním krokem bylo absolvování jednoho semestru předmětu zaměřeného na fotografii v rámci studia na vysoké škole. Následovalo samostudium, které vyústilo v koupi zrcadlovky v roce 2012. A od té doby se jen učím, inspiruji se tvorbou a radami zkušenějších. Pokouším se hledat si svou vlastní cestu, avšak chodím i po těch dávno vyšlapaných. A tak neustále zjišťuji, jak velkým amatérem jsem a vždy budu. Ráda.
Občas jsem se odvážila přihlásit některou ze svých fotografií do fotosoutěží, díky čemuž se staly součástí různých výstav. V roce 2022 získala moje fotografie „V moři Mužských kamenů" cenu za fotografii s krkonošskou tematikou v 22. ročníku mezinárodní fotosoutěže „Bienále horské fotografie". Mé fotografie se též objevily v několika knihách, článcích v časopisech a novinách, propagačních materiálech. V roce 2023 jsem se stala hlavní spoluautorkou knihy „Čarovné Krkonoše".
V letech 2020 a 2022 jsem se zúčastnila česko-polských fotografických plenérů, které byly součástí společného projektu města Žacléř a Okresu Lwówek Śląski. V roce 2023 získala
má fotografie žacléřské Červené kolonie, pořízená na jednom z plenérů, 2. místo ve 3. ročníku fotosoutěže „Mikroregion Žacléřsko ve fotografii".
V současnosti žiji v Trutnově, avšak většinu svého života jsem strávila v kraji na pomezí Pardubicka, Královéhradecka a Podorlicka, v malebné krajině hlubokých lesů, lemovaných meandrující Orlicí. Oblíbená místa, kterými se ráda toulám s fotoaparátem, se nacházejí v oblasti od Jizerských hor po Jeseníky, od Orlických hor po Železné hory a Žďárské vrchy. Čas
od času se pak zatoulám i do jiných koutů naší země, líbí se mi všude. Společně s mým přítelem též ráda podnikám časté výlety za krásami krajiny Podkrkonoší, která mě okouzluje
čím dál více a postupně se mi stává novým domovem.
I když se již fotografii věnuji trochu vážněji, stále je pro mě nejdůležitější samotný zážitek z atmosféry místa, okamžiku. Něco, co nám i ta nejlepší fotografie naštěstí nedokáže dokonale zprostředkovat.

Mé fotografie lze vidět na těchto stránkách:

Kontaktovat mě můžete na tomto e-mailu: scharfnerova@centrum.cz

V pondělí 28. 10. 2024 ZAVŘENO!