LIDÉ JAKO DOBYTEK, GROSS-ROSEN 1940 – 1945, HISTORIE, KTERÁ SE NÁS TÝKÁ
V pátek 5. června 2015 proběhlo slavnostní zahájení výstavy, kterou připravili žáci Střední školy propagační tvorby ve Velkém Poříčí a okresní výbor Českého svazu bojovníků za svobodu Náchod. V Žacléři bude k vidění do neděle 21. června 2015.
Uplynulo sedmdesát let od ukončení druhé světové války. Nepochybně jednou z nejhrůznějších kapitol této doby jsou koncentrační tábory, jako zvláštní typ vězeňských zařízení sloužící k perzekuci, zajetí a fyzickému vyhlazování odpůrců a nepřátel nacistického režimu, etnických skupin a to především Židů.
Koncentrační tábor Gross-Rosen, vězni označovaným jako „kamenné peklo" (vězni byli otročeni v kamenolomech) ležel nedaleko našich hranic. Z tohoto tábora byl vypraven transport smrti. Při pochodu za krutých podmínek bylo u Choustníkova Hradiště popraveno 179 nemohoucích vězňů!
Válečné utrpení lidí za II. světové války se nevyhnulo ani našemu kraji. Židovský tábor nucených prací byl založen v létě roku 1942 při textilní továrně firmy G. A. Buhl, kde internované polské a maďarské dívky pracovaly v nelidských podmínkách. Od března roku 1944 se žacléřský tábor společně s bernartickým lágrem stal pobočkou koncentračního tábora Gross-Rosen. Tábor byl osvobozen 8. května 1945 sovětskou armádou.
Za spolupráci děkujeme předsedkyni OV ČSBS Danutě Šulcové, která výstavu doporučila a na její zahájení pozvala i pplk. Josefa Svobodu, který bojoval za osvobození Československa a další zástupce trutnovského i náchodského výboru Českého svazu bojovníků za svobodu, v čele s iniciátorem výstavy p. Miroslavem Holčou.